Асуулт : ОНХС-р ямар ажил хийх шаардлагатай вэ?

САНАЛ АСУУЛГА НЬ 2015-07-31 -нд дууссан

" data-tab="second2">
Ногоон байгууламж 2 саналтай 66.6666666667% байна
Малын үүлдэр угсаа 1 саналтай 33.3333333333% байна
Хорооллын хашаа шинэчлэх 0 саналтай 0% байна
Сургуулийн их засвар 0 саналтай 0% байна
Төрийн албаны мэргэшлийн шалгалтыг тухайн байгууллага нь өөрөө авдаг болсон гэсэн ойлголт зарим иргэдийн дунд байна. Энэ талаар
Энэ нь ташаа ойлголт байна. “Төрийн жинхэнэ албаны мэргэшлийн шалгалт авах журам”-д зааснаар Мэргэшлийн шалгалтын салбар комисс нь төрийн захиргааны төв, нутгийн захиргааны байгууллагын гэсэн хоёр чиглэлтэй байна. Төрийн захиргааны төв байгууллагын салбар комисс нь Төрийн албаны зөвлөлийн дэргэд, нутгийн захиргааны байгууллагын салбар комисс нь аймаг, нийслэл дэх Төрийн албаны зөвлөлийн салбар зөвлөлийн дэргэд ажилладаг.Тиймээс яам, агентлагт гарсан сул орон тоог нөхөх мэргэшлийн шалгалтыг төрийн захиргааны төв байгууллагын салбар комисс авна. Гэхдээ шаардлагатай тохиолдолд төрийн захиргааны төв байгууллагын салбар комиссын бүрэлдэхүүнд төрийн холбогдох байгууллагын төлөөллийг оролцуулж болно. Тухайлбал, тухайн албан тушаалд тавих мэргэжлийн болон мэргэшсэн байх шаардлагыг тухайн иргэн хангаж байгаа эсэхийг тогтооход байгууллагын төлөөлөл иргэнийг бүртгэх үед чухал үүрэгтэй оролцдог юм.


Завхан сумын алдартнууд

Сумын бахархал: Унаган нутгаас минь төрөн гарсан эх оронч, эрдэмтэн, гавьяат, хөдөлмөрийн сайчуудаараа бид бахархана.

Эх орныхоо төлөө тулалдаж явсан ахмад дайчид :

1911оны ҮЭЧХөдөлгөөнд оролцож Ховдыг чөлөөлөх тулаанд оролцож явсан дайчид
1. Гарваагийн Сэднамжил
2. Наджавын Бадамдоо
3. Ранаа Гэвш
4. Луугийн Вамба
5. Буянбал
6. Буяндүүрэн
1939 оны халх голын дайн, 1945 оны чөлөөлөх дайнд оролцогчид :
1. Тогоохүүгийн Содномдаржаа
2. Ажаахүүгийн Ойдов
3. Дондогийн Ойдов
4. Лхамын Базаржав
5. Лхамын Найданхүү
6. Цагааны Халтмай
7. Бат-Очирын Жамбаахүү
8. Ламжавын Сосор
9. Жанжинхүүгийн Авархүү
10. Дондовын Наянхүү
11. Дорлигийн Намжиг
12. Дорлигийн Бадайхүү
13. Ёндонгийн Дэмбэрэл
14. Булганы Даваажав
15. Баянбайн Түвдэн
16. Баянбилэгийн Зоноров
17. Өлзий-Очирын Магсаржав
18. Сайнхүүгийн Зодов
19. Нацагийн Жүгдэр
20. Чулууны Даш
21. Баярмагнайн Баасанжав
22. Нацагийн Мавган
23. Балганы Цэрэндорж
24. Вандангийн Гэдэнжав
1947-1949 онд баруун хязгаарыг хамгаалах тулаанд оролцогчид :
1. Гомбын Сандав
2. Тасрангийн Цэрэндорж
3. Лхамын Найданхүү
4. Мэрэгийн Жамба
5. Луйсын Оригжав
6. Мөнөөжавын Самдан
7. Охины Өлзийтогтох
8. Довчингийн Гантогтох
9. Совдын Зундуй
10. Булганы Жамсрандорж
11. Бүрнээбаатарын Жамсран
12. Намжилын Самбуу

АИХ-ын депутатууд :
1. Хөтгөрийн Сайнхүү – 1935
2. Нанзадын Бүрэн - 1940
3. Маажавын Булган – 1949
4. Машийн Ням – 1949
5. Хайнзангийн Норов – 1961
6. Галдандаваа Шагдарсүрэн - 1966
7. Жалцавын Энэбиш – 1973
8. Балдангийн Бадарч – 1977
9. Галдандаваагийн Бямбаа – 1991


МУ-ын хөдөлмөрийн баатар, аварга малчин, гавьяатууд
1. Галдандаваагийн Шагдарсүрэн – Хөдөлмөрийн баатар 1963 он

Улсын аварга малчид :

1. Гозгорын Бааст – 1963
2. Цэвэлийн Чулуун – 1968
3. Бүрнээбаатарын Жамсран – 1983
4. Шархүүгийн Надмид – 1985
5. Шархүүгийн Бааст – 1987
6. Хамбын Жадамба – 1987
7. Тавхийн Бааяа – 1988
8. Галдандаваагийн Бямбаа – 1988
9. Жодовын Эрдэнэ – 1989
10. Баянтөрийн Чулуун – 2004
11. Т.Цэвэгмид–Улсын аварга тариаланч-2012он


Гавьяат цолтнууд :
1. Балдангийн Бадарч – Гавьяат хуульч 1976
2. Рэнцэнгийн Авирмэд - Гавьяат хуульч 1981
3. Баярын Равсал – Соёлын гавьяат зүтгэлтэн
4. Сүрэнжавын Тамир – Гавьяат нисгэгч 1985
5. Галдангийн Совд - Гавьяат хуульч 1991
6. Гончигийн Жанчив – МУГЖ 1993
7. Тамирын Батбаяр – Гавьяат нисгэгч
8. Ойдовын Лхагва – ШУ-ы гавьяат зүтгэлтэн 2002
9. Ш.Ган-Очир – Хүний гавьяат эмч
10. Г.Вандандагва – Төмөр замын гавьяат ажилтан
11. Цэрэнгийн Дэмбэрэл – Гавьяат багш

Эрдэмтэн, доктор, профессорууд :
1. Ойдовын Лхагва – ШУ-ы доктор, профессор
2. Галдангийн Галбадрах – ЭЗ-ийн ухааны дэд эрдэмтэн
3. Сосорын Ишдорж –Түүхийн ухааны дэд эрдэмтэн
4. Цэндийн Гомбодорж – Техникийн ухааны дэд эрдэмтэн
5. Ламжавын Баттулга – Физикийн ухааны дэд эрдэмтэн, дэд профессор
6. Пүрэвийн Зузаан – Физик, математикийн ухааны доктор, дэд профессор
7. Доржийн Баатар – Хууль зүйн ухааны дэд эрдэмтэн
8. Сэндрэгчийн Мягмар – Философийн ухааны дэд эрдэмтэн
9. Цэрэнгийн Дэмбэрэл – ЭЗ-ийн ухааны дэд эрдэмтэн, профессор
10. Ойдовын Бат-Эрдэнэ – Биологийн ухааны дэд эрдэмтэн
11. Чойжилжавын Чойсамба – Доктор Ph D
12. Мөнхийн Оюун – Техникийн ухааны доктор Ph D
13. Адьяагийн Алтанхуяг - доктор Ph D
14. Зузааны Бороо - ЭЗ-ийн ухааны доктор Ph D
15. Бямбаагийн Энхцэцэг – ЭЗ-ийн ухааны доктор Ph D
16. Зодовын Мягмар – Удирдахуйн ухааны доктор Ph D
Спортын алдартнууд :
1. Монломын Мижиддорж – Самбо бөхийн спортын мастер, МУ-ын начин
2. Жанжинхүүгийн Хулгана – Шатрын спортын мастер
3. Аюурзаны Оюунгэрэл - Шатрын спортын мастер
4. Аюурзаны Баатар – Хоккейн спортын мастер
5. Аюурзаны Болдбаатар - Хоккейн спортын мастер
6. Мидэрийн Энхболд – Шатрын дэд мастер
7. Батхүүгийн Пүрэвгончиг – Чөлөөт бөхийн спортын дэд мастер, Аймгийн начин
8. Шархүүгийн Бааст – Эмнэг сургалтын спортын мастер
9. Жамбалжавын Чулуунбаатар – Эмнэг сургалтын спортын мастер
10. Чанаравын Цулдган – Эмнэг сургалтын спортын мастер
11. Жамсрангийн Чулуунбат – Эмнэг сургалтын спортын мастер
12. Мандалын Батмөнх – Эмнэг сургалтын спортын мастер
13. Бямбын Басан – Эмнэг сургалтын спортын мастер
14. Раашийн Басанхүү – Эмнэг сургалтын спортын мастер
15. Сандагжавын Даваасамбуу – Эмнэг сургалтын спортын мастер
16. Рагчаагийн Халтар – Эмнэг сургалтын спортын мастер
17. Шагдарсүрэнгийн Цог – Эмнэг сургалтын спортын мастер
18. Чулууны Батсуурь – Эмнэг сургалтын спортын мастер
19. Раашийн Дамба – Эмнэг сургалтын спортын мастер
20. Дамбын Доржсүрэн – Эмнэг сургалтын спортын мастер
21. Аюурзаны Оюундэлгэр – спортын мастер
22. Уртнасангийн Анхбаяр – Сагсан бөмбөгийн спортын мастер
23. Зинагийн Чулуун – Уран гимнастикийн спортын мастер
24. Пүрвээгийн Бат-Очир – спортын мастер

Хүчний байгууллагаас төрөн гарсан алдартнууд :
1. Алтангэрэлийн Думбарай – Хошууч генерал
2. Баярын Равсал – хурандаа
3. Гойровын Чимэд – хурандаа
4. Гомбын Сандав– хурандаа
5. Жамбын Ширэндэв – хурандаа
6. Хүрэлийн Гиваа – хурандаа
7. Тогоогийн Содномдорж – хурандаа
8. Түхэрийн Рэнцэн-Очир – хурандаа
9. Дэлэгжавын Санжаахүү – хурандаа
10. Балдангийн Ванган – хурандаа
11. Санжаахүүгийн Уранцэцэг – хурандаа
12. Сүхбаатарын Залуухүү – хурандаа
13. Чимэдийн Лутаа – Дэд хурандаа
14. Тулгын Торгууд – Дэд хурандаа
15. Гүрсэдийн Баасай – Дэд хурандаа
16. Батцэндийн Дашцэрэн – Дэд хурандаа
17. Пүрэвийн Зогсоосүрэн – Дэд хурандаа
18. Цоохүүгийн Доноров – Дэд хурандаа
19. Төмөрбаатарын Сундуйжав – Дэд хурандаа
20. Норовсамбуугийн Бямбажав – Дэд хурандаа
21. Довчингийн Даваа – Дэд хурандаа
22. Галдангийн Даваасамбуу – Дэд хурандаа

Баярлалаа


Ц.Лхагважав
Увс аймгийн Завхан сумын засаг дарга
МЭНДЧИЛГЭЭ

Завхан сумын албан ёсны сайтад тавтай морилно уу.

Холбоо барих
Увс аймгийн Завхан сум.
88458989
88408606
info@zavkhan.uv.gov.mn
АЛСЫН ХАРАА


ЭРХЭМ ЗОРИЛГО


ҮНЭТ ЗҮЙЛ